Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - milen40

Страници: [1]
1
Други роботи / Бирко 1
« -: Август 31, 2011, 11:08:30 pm »
Честито на спечелилия конкурса Бирко1 :roll:  Очакваме скоро да видим управлението и в Интернет за да можем и ние да си поиграем   :twisted:

2
Други роботи / Градински контролер
« -: Август 26, 2011, 01:47:33 am »
Радвам се, че оценявате проекта и давате идеи за развитие:)

Ще има още датчици, клапани и още външни контролери - всеки ще си има адрес и ще има специален протокол за двупосочна комуникация- това вече е изсмислено. Триковете за повече HTML обаче са по-сложни поради ограниченията на паметта.

Относно поливането през деня - тази версия е правена за капково напояване, но за якото напояване ще си има друг алгоритъм - ще гледа слънчевата клетка която го захранва - когато е мрачно напрежението пада. Във варианта със собствен часовник и логер може да бъде и по сложно, но да не го мисля от сега:)

Проблема със сензорите за влага е, че мерят само в една точка и на метър настрани може да е съвсем различно. За да не се засипва градината със сензори се ползва един за дъжд и може да се добави по 1-2 за влага на почвата на всеки контролер. Например при по чувствителни растения или на места къде може да стане наводнение ( примерно до басейна на децата:)
 

Наистина е съвсем в началото тази система - даже беше версия 0.xx, но при публикуването не знам как лъсна версията 1.1 на документацията ;)

3
Други роботи / Бирко 1
« -: Август 23, 2011, 11:54:13 pm »
И аз имам започнат робот със камера, но още не съм стигнал доникъде с управлението - чудя се какво ще е най лесно и удобно за управление понеже искам това да става  и от Интернет, както и локално с телефон или Nunchuck.

За това се надявам колегата с повече опит да сподели подробности за този Joypad, както и някакви алтернативи ако е попадал

4
Други роботи / ArduinoWebTVGuide
« -: Август 23, 2011, 11:47:19 pm »
От другите проекти този ми е най интересен, моxе би заради протоколите и интерфейсите, сложността и връзката с улесненията за гледане на телевизия :)

 Аз имам и обратната идея да се контролира целия дом с дистанционното на телевизора докато си гледаш нещо. Посредством интелигентен телевизор или един STB/контролер закачен към стар тъп телевизор, който се ползва за OSD, но това е малко далечна идея:)

Понеже съм изгубил доста време с популярните ТSOP  боклуци които вкарваха много шум, а на снимката виждам нещо, коет ми прилича на SFH инфрачервен приемник(който ми реши проблема) - да питам това наистина ли е TSOP както пише в описанието или е SFH?

5
Други роботи / Пет зонов термостат
« -: Август 23, 2011, 11:33:22 pm »
:clap: Поздравления за този добре описан и разработен проект, който може да е много полезен. Имам и едно предложение за развитие:

Един познат произвежда електроника за управление на дома и подържането на температура е част от функциите. Говорил съм с него и ми е показвал резулаттите от тестовете.

Накратко ако се опиташ просто да реагираш на промените на вътрешната температура след като си ги измерил, вече си му изпуснал края - графиката ти прилича на върховете и долините на алпите и икономията на енергия и комфорта са си заминали.

Трябва да се предугажда кога да се пусне отоплението още преди да спаднала температурата(особено ако е парно и реагира по бавно или става дума за големи стаи).  Това става с изчисления базирани на промените на ВЪНШНАта температура, коефициент на загуба на топлина, големината на стаите, инертността на уредите за отопление и т.н.

Показвани са ми изчисленията за икономии и разликата в промените на температурата и комфорта - разликите са впечатлчващи със малко изчисления.

 Параметрите като коефициенти на загуби и топлинни уреди могат не само да се въвеждат, но и да се калибрират автоматично от контролера на база на първите няколко денонощия и да се запаметчват за всяка стая поотделно. Така с малко добавки в кода и интерфейса + 1-2 външни датчика могат да се постигнат добри резултати.

6
Благодаря за коментара.

Ако сложа допълнителен сървър ще спечеля само по красив интерфейс и ще усложня и оскъпя проекта многократно,
да не говорим за енергията която би се изхабила и шума от сървъра в къщи ако е голям.


Смисъл от това има само когато го развия до пълна автоматизация на дома(мечтата ми от години насам :).
И сървъра ще бъде нещо малко и оптимизирано, като малка кутийка , която да оставиш на шкафа и да не ти пречи/шуми.
Той ще трябва да управлява и следи доста устройства в дома и да реализира доста икономии удобства за да се оправдаят ресурсите.
 
Хубавото на интерфейс директно на контролера е простотата и ефективноста. За съжаление хората в днешно време са толкова разглезени
от дизайна и разточителността, че не е замислят колко ресурси се хабят за неща които може да са елементарни.
Ако се замислиш как може да направиш всеки един от проектите и каква полза ще има в сравнение с цена/време/ресурси ти кой би избрал:)
И колко от проектите наистина имат нужда от сървър?

При тези фунцкии има нужда само от няколко котролера с Ethershiled, датчици и клапан като софтуер се слага само на контролерите -
 конфигурацичта е доста проста. Може да стане доста бързо и сравнително евтино, дори да се добавят повече клапани и датчици.

Лесно може да се добави и функция за управление от сървър и да се запази човешкия интерфейс като алтернатива.

От другите ти коментари разбирам, че си се занимавал с оптимицзация на интерфейса на Ethershield. Ще ми е интерeсно да
споделиш какво си писал. Аз имах идеята да увелича малко лимита на буфера за да може да се връща повече HTML код и да
се ползват картинки/CSS/код качени на публичен сървър за да се разкраси интерфейса. Но това не ми е било приоритет.

Ако беше най-важното да спечеля гласуване при аудитория Facebook, щях да направя красив интерфейс за Iphone/Ipad или нещо за бира/попфолк :)

Страници: [1]