Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - nemo21

Страници: [1]
1
За всичко... / Google Lunar X PRIZE
« -: Ноември 16, 2011, 08:39:55 am »
Ето и малко информация за европейските отбори в състезанието:
    ARCA според руски интернет сайт субсидията им е над 700 000 долара. Тяхната страница е: https://www.arcaspace.com/
   Отбор EUROLUNA съставен от Дания, Италия и Швейцария. Официален сайт: http://www.euroluna.dk/
   Матадорите от барса BARSELONO MOON TEAM. Официален сайт: http://www.barcelonamoonteam.com/
   Руският отбор SELENOKHOD предлага на желаещите да отнесе тяхно съобщение до луната за 150 долара. Интернет страница: http://selenokhod.com/en
   Британският отбор Odyssey Moon: http://www.odysseymoon.com/
   Отбора на Германия: http://www.part-time-scientists.com/
   Tesla Robotic Rover изцяло международен отбор съставен от: Argentina, Australia, Bosnia & Herzegovinia, Brasil, Canada, Chile, Christmas Islands, Croatia, France, Germany, Greece, Guatemala, India, Ireland, Japan, Kingdom of Bhutan, Kingdom of Tonga, Macedonia, Montenegro, New Zealand, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Slovakia, Slovenia, South Africa, Spain, Sri Lanka, Switzerland, Tanzania, Tibet, UAE, Ukraine, United Kingdom, USA, Venezuela
  Страница: http://www.synergymoon.com/
White Label Space друг международен отбор. Съставен от представители на следните страни: Australia, Brasil, France, Germany, Italy, Japan, Netherlands, Norway, Portugal, United Kingdom
Страница: http://www.whitelabelspace.com/
  Унгарският отбор: http://www.pulispace.com/
Извинявам, се че имената на страните са на английски но ги взех направо от страницата на състезанието. След като видях, че макетата са се включили има надежда отбор с българско участие да спечели.    :-D

2
За всичко... / Google Lunar X PRIZE
« -: Ноември 11, 2011, 03:08:29 pm »
xyz желанието ти да направиш нещо различно от говорене е похвално. Аз смятам, че в този форум има хора които имат знанията и уменията да реализират един роувър. За експеримент с балон по трудно би станало. Натъкнах се на следното състезание: http://www.moonbots.org/  което е за деца. Предполагам, че биха се намерили участници за него за тази година е приключило. Във научната поредица Sci Trek гледах за състезание организирано от NASA с награден фонд 500 000 долара, като имаше даже фирми производители на играчки. Там целта беше да се направи робот, който да добива регулит. Та искам да се обърна към администраторите на форума не може ли да има раздел, в които да се обявяват такива състезания с желание и помощ от другите участници в този форум можем и ние да пратим един робот. Ако ще и само заради участието. Все пак е по добре да си опитал а не по български да пишеш в интернет само и нищо да не правиш.

3
За всичко... / Google Lunar X PRIZE
« -: Ноември 07, 2011, 12:41:33 pm »
Споменава се по нагоре за алтернатива на ракетата. Румънците, с който ни слагат в един кюп са се спрели на варианта с балона. Следният текст го намерих в сайта www.capital.bg:

Става дума за съвсем реален проект на Румънската асоциация по аеронавтика и космонавтика (ARCA). Тя е първият европейски отбор, който се е записал за състезанието, организирано от технологичния гигант Google и фондация X Prize. За отбора на ARCA използването на ракета носител от самото начало обаче е прекалено скъпо. Трябва им евтин заместител и те решават да използват балон. Огромен балон, към който ще е привързана малка тримодулна ракета носител с име HAAS. Тя ще качи почти до около околоземна орбита техния лунен робот на име ELE (European Lunar Explorer).

Идеята на румънците не е нова. Тя е използвана от NASA през 50-те години на миналия век, но впоследствие е отхвърлена, защото балоните лесно се отклоняват от заложената им траектория и защото всяко по-ранно откачане на ракетата от балона води до падането й обратно на Земята. И ако съвременните навигационни системи биха могли да се справят с втория проблем, първият остава на дневен ред. Затова ARCA планират да пуснат своя балон от вода в максимална близост до екватора, където факторите, които биха могли да повлияят на траекторията, са най-малко.

Балонът е черен на цвят и се надува за около 3 часа. През това време въздухът в него се загрява от слънчевата радиация. Инженерите на ARCA са изчислили, че разликата между температурата на въздуха вътре в балона и извън него ще достигне 30 градуса Целзий. Това ще направи газа във вътрешността много по-разреден от този навън и ще позволи изкачването на балона (и ракетата) до 18 000 метра за по-малко от два часа.
о-насетне ще се задейства ракетата носител. Тя се състои от три модула, всеки от който се отделя след изчерпване на горивото в него. Двигателите ще работят между 100 и 168 секунди всеки и са заредени с водороден пероксид (кислородна вода). От ARCA подчертават, че избраното гориво е напълно екологично, защото се разлага до кислород и вода. Когато ракетата носител навлезе в околоземна орбита, ELE ще се отдели от нея.

Към Луната

След кратък престой в орбита ELE ще бъде ускорен към Луната от първия си собствен двигател, който след това, разбира се, се откача. По пътя вторият от трите двигателя ще прави корекции в курса, а два слънчеви панела ще захранват устройството с енергия, за да се съхранят батериите му. След около 80 часа корабът ще достигне до т.нар. точка на Лагранж, където гравитационните полета на Луната и Земята имат еднаква сила. Там скоростта на устройството ще е 500 м/с. Това ще позволи на по-малкото звездно тяло да привлече ELE.

Останалото гориво вече ще се използва само за намаляване на скоростта, така че устройството на ARCA да кацне меко на повърхността. Цялото пътуване от излитането до кацането ще трае 4 дни и 2 часа.

Богдан Сбурлеа, мениджър на проекта, споделя, че цялата операция ще струва много по-малко от 30 млн. долара. Причина за това не е само балонът, но и простият дизайн на самия луноход. Той ще представлява сферична гумена топка, снабдена с малък двигател, така че да може да измине необходимите 500 метра. Сбурлеа споделя, че построяването на истински робот е твърде сложно и скъпо за възможностите на ARCA.

Страници: [1]