Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Lachezar

Страници: [1] 2
1
Line Tracer / Моята идея за робот !!!
« -: Септември 11, 2009, 09:59:08 pm »
Цитат на: "georgi"
значи пускам робота и всичко светва поставям го на линията (черна) и въобще нереагира , поставям го на чисто бял лист и почва да върви
Да не би датчиците да са много близко един до друг и да попадат върху линията?
Идеята е двата датчика да са от двете страни на линията, а не върху нея.

2
Общ форум / Робо-мишка... буквално
« -: Юни 25, 2009, 09:43:11 am »
Цитат на: "kristiman"
мозъка на мухата също следва някакви определени неща,като всяка програма!
а компютърът при какви условия стимулира тези нервни клетки ?
смисъл какво трябва да направи робота,че да се стимулират ?

Робота има сензори за разстояние, може и други да има. При промяна в стойността измервана от тези сензори компютърът променя подаваното напрежение на стимулните електроди.

3
BEAM-роботи / beam Фотопопър
« -: Юни 25, 2009, 02:16:49 am »
Цитат на: "monoeye"
сигурно и те ми вършат работа.А тях от къде да ги намеря? :?
Ъъъъ... Ако става дума за фото резисторите... Имах предвид от Роботев примерно... http://www.robotev.com/product_info.php?cPath=1_29&products_id=53

5
Общ форум / Робо-мишка... буквално
« -: Юни 25, 2009, 02:11:04 am »
Ами...
Първо за тези които не са разбрали 'мозъка' не е в робота, а е закачен към компютър, който получава сигналите от сензорите на робота и 'храни' нервните клетки подавайки електрически импулси през електроди. Нервните клетки реагират генерирайки електрически импулси, които компютъра улавя и предава на робота. Затова роботчето има малка антена отгоре.

Второ не се използва миши мозък, а култивирани миши нервни клетки. Получава се нещо като обратна връзка: клетките получават стимул и първоначално реагират по случаен начин, който предизвиква реакция в робота, което предизвиква промяна в първоначалния стимул. С времето изглежда клетките успяват да нагодят връзката между стимул и резултатна реакция. Биологията е доста по-сложна от роботиката.

Ще си позволя да изкажа несъгласие с мнението на kristiman. ВСЕ ОЩЕ нямаме достатъчно сложна система, която да се разширява и подобрява сама. Иначе казано нямаме алгоритъм, който да може да генерира друг алгоритъм, който не е бил предвиден предварително. За момента всички програмите които съществуват са ограничени от възможностите на техния разработчик. Няма програма, която може да се справи с проблем, който не е бил решен от разработчика предварително. В най-добрия случай програмата разполага с множество коригиращи коефициенти, които могат да се коригират чрез обратна връзка.

Няма как да програмираш програма да се самоусъвършенства... Има опити да се правят компютърни вируси, които да въвеждат случайна мутация при разпространението си, по подобие на реалната еволюция... За сега без успех :(.

6
BEAM-роботи / beam Фотопопър
« -: Юни 24, 2009, 11:41:04 am »
Хмм... А фото резистори няма ли да свършат работа?

Отделно... Хора от къде намирате такива малки двигатели? По магазините намирам само едри парчета.

7
Електроника / Dhrystone
« -: Юни 22, 2009, 02:17:48 pm »
Това D отпред е заради вида на измерване на производителност.
MIPS означава Mlillion Instructions Per Second, но има различни видове инструкции.
Проблемът произлиза от това, че тежките операции с плаваща запетая са много бавни, но пък се използват относително рядко в реалните програми, целочислената аритметика пък зависи от размера на данните с които работи. Затова има различни метрики за оценка на производителността.

В случая D означава оценка по Dhrystone.

8
Преди няколко дена попаднах в Интернет на няколко магазина, в които се предлагат продукти на новата за мен фирма Tamiya.

Много ми хареса наличието на пакети от елементарни универсални компоненти. Примерно:
http://www.pololu.com/catalog/product/734
http://www.pololu.com/catalog/product/86
http://www.pololu.com/catalog/product/109
http://www.pololu.com/catalog/product/78
И други.

Обаче не знам къде могат да се намерят в България. Попаднах на няколко магазина, но в тях се предлагат само готови и сглобяеми модели на космически цени (сериозно хора... 1000 лв?!? за пластмасов модел?).
Направих опита да поръчам по Интернет... 10-ина артикула, общо около $90, обаче като видях $50 за транспорт (има и по-скъпи) ми се вкисна... Да не говорим, че да платиш е отделен проблем...

Та има ли къде да се купят тези продукти?

9
Общ форум / Re: хора
« -: Юни 07, 2009, 09:25:53 pm »
Цитат на: "sando_712"
хора забележете че приказваме за мини ане за истински аз се отказах от това защото минито е мн малко но всепак благодаря много за инфото  :-D  :clap:  :zubi:
Mini няма RC/IR.

Редакция, прибързано изпращане...
Може би ще трябва по-агресивен метод, имам предвид да го изкормиш, да извадиш жиците 'на показ', и да ги свържеш с едно Ардуино с RC.

Но това ще трябва да стане СЛЕД купуването му.

10
Общ форум / Re: Ами може би иначе?
« -: Юни 07, 2009, 01:50:39 am »
Цитат на: "kristiman"
Цитат

Но мисля, че ще може да стане с радио от количка, защото протокола използва само 0 и 1, не е аналогов...
да,но 2 канала с 0 или 1 стигат ли ти да управляваш робосапиена по всичките начини по които е програмиран да може
Хехе! Ами IR е само един канал 0 или 1 :). Протокола е сериен, съответно изглежда ще ти трябва само един канал.
Пуснал съм връзка към страницата, където е описан контролния протокол. Всяка команда е 12 последователни бита, контрола няма много общо с многоканалните RC контролери, които използват по един отделен канал за всяка 'команда'.

Интересно ми е как се реализира +1 и -1 при радио контрола?
Аз потърсих, но видях само схеми с пулс модулация, използващи само един канал за напред, назад, и напред+ляво, напред+дясно, назад+ляво, назад+дясно.

11
Електроника / ALIX3D3
« -: Юни 05, 2009, 12:35:22 pm »
Цитат на: "DataMatrix47"
...
ПП: Трябва ми начин за имитиране на включен в VGA порт-а монитор. Ядрото на ОС отказва да започне зареждане без да е вкл. монитор, поне за една секунда в самото начало. Някъде в нета видях че е нужно да се заземят R,G и B пиновете на VGA конектора през 75 ома резистори, но силно се съмнявам.
...
http://pinouts.ru/Video/VGA15_pinout.shtml
Тук пише нещо за идентификацията. Май трябва да заземиш пин 4, пин 11 и да оставиш несвързан пин 12, а освен това да заземиш всички пинове, на които пише GND (5, 6, 7, 8, 10), трябва и да заложиш 75 ома на пинове 1, 2 и 3.
Не мисля, че е нужно да имитираш DDC.

12
Общ форум / Ами може би иначе?
« -: Юни 05, 2009, 12:16:47 pm »
Стана ми интересно.
Защо се хвърляте на RC, не ви ли върши работа IR?

Тъпо, но се наложи да се потрудя за да намеря:
http://www.aibohack.com/robosap/ir_codes_v2.htm
Гледам че протокола не е физически сложен, вероятно ще стане с какво да е радио.

Но мисля, че ще може да стане с радио от количка, защото протокола използва само 0 и 1, не е аналогов...

А иначе... Може би ако вземеш от http://www.robotev.com/index.php?cPath=1_30 комплекта приемник и предавател?

Редакция: Ами... Ако... Ако се върже RC приемник и IR предавател и се закачат към робота? Така няма да се правят повреди по робота?

13
Цитат на: "zoro1"
...за балансиращия роботи мисля ,че ще ти трябват само две моторета микро ключ ,две колелца от играчка глездо за батерии и малко парче пласмаса-пр от кутия за аудио касета...

Оооо... Смятам да съм една-две крачки по-напред от това. Тъй като съм се захванал с Ардуино смятам да подкарам жироскоп+ускориметър в комплект с програмиран ATMEGA328 и активна корекция на принципа на обърнатото махало. Погледни http://segwii.com/ за идея какво искам да правя.

На SPP благодаря много за предложената идея. Другаде в този форум прочетох че някои хора ползват CD-та или техните кутийки, което ми се стори доста добра идея.
За съжаление всички тези варианти включват лепене и рязане. Аз съм роден с две леви ръце.
Даже си купих помагало 'Трета Ръка' от Роботев, но и тя се оказа лява :lol:. Сега с три леви ръце нито рязане нито лепене за мен.

14
Други роботи / Да, ама не точно.
« -: Юни 01, 2009, 07:08:52 pm »
Цитат на: "zoro1"
Ами има.В момента в клуба правим платформа ,От Слави /СПП/ можеш да си купиш комплект за сумо-бот,от магазин роботев също,цените са сносни ,вярно ,че няма такъв избор като на "запад" ама пък и цените са си поносими.,каквато и платформа да си вземеш електрониката трябва сам да си привиш,да има и готова ,но пък така ще се научиш само да сглобяваш готова играчка/както гледам с програмиране се занимаваш,значи МК не са ти проблем/.
http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=823
Тук е платформата без електроника.

Благодарско за отговора.

Това което си описал има един основен недостатък. Всичките три неща са предварително насочени (или направо фиксирани) към даден вид или дори модел роботи. Тези платформи са добри закачки, но са неизползваеми за целите на прототипирането.

За да стане ясно за какво говоря ето един 'спомен' който открих докато се ровичках в мрежата (извън форума):
http://detstvoto.com/index.php?newsid=1500

Аз примерно искам да се заиграя с балансиращ робот, който е изправен на две колела. Нито една от платформите няма да ми свърши работа, а и след като го сглобя не мога да го разглобя и да почна нещо друго.

Слави (СПП) дали не разработва подобно нещо? Аз даже питах тук-там дали не мога да си поръчам някъде да си изработя тези планки от някакъв ПВЦ/ПВЕ/ПВФ, но както се оказа цената за единични бройки е голяма.

Мислих си за еквивалента на bread-board.

15
Форум на Web-мастъра / Робот-балансьор
« -: Юни 01, 2009, 02:54:33 pm »
Мисля да се захвана с груб робот балансьор подобен на този на http://segwii.com/.
Доста нов съм, но не ми се иска да правя колички, а за по-сложни роботи не смятам, че имам знания и умения. Освен това като физик по образование ми звучи интересно.

Страници: [1] 2