Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Iskren

Страници: [1]
1
Общ форум / Управление за аквариум
« -: Ноември 22, 2011, 05:37:18 pm »
Схемата и PCB файла можеш да си ги дръпнеш от тук. В CadSoft EAGLE PCB формат са. Eagle можеш да си дръпнеш от официалния сайт: www.cadsoftusa.com. Микроконтролерът си го флашнах с USBtinyISP програматора през средата на Ардуино.

2
Общ форум / Управление за аквариум
« -: Ноември 18, 2011, 07:37:35 pm »
А пък Ардуиното ми сам си го направих. В интернет има готови Eagle файлове за една по-опростена версия на платката (едностранна и само дискретни елементи), казва се Arduino Severino.  В началото беше с ATmega8, но за повечето примери не му достигаше памет и се принудих да си поръчам ATmega328 от Роботев, което ми излезе наполовина на истинско Ардуино  :) , но сега си имам напълно съвместима с оригиналното Arduino UNO конзола  :zubi: . Макар и със сериен порт, вместо с USB, но могат да се качват скечове и през USB към Serial адаптер, така, че не е проблем  :) (работи си идеално на лаптопа).

3
Общ форум / Управление за аквариум
« -: Ноември 18, 2011, 07:18:14 pm »
Ами взел съм си ATmega324  за основен процесор, ATmega8 за дистанционното и бипкането. Дисплеят ми е 20х2, инфраред-а - TSOP1138, дистанционното е универсално (ключодържател) от DealExtreme за 5-6 лева. RTC чипа е PCF8583 (за него си направих breakout board), а температурния датчик - DS18B20. Понеже осветлението е луминесцентно на 220V, при мен ще се управлява от триак през оптрон. Същото и с нагревателя. За охлаждането на водата, ми дадоха идея за охлаждане за лаптоп с 2-3 вентилатора. Ще го включват и изключват транзистори (вероятно някакви по-мощни полеви), но не съм много наясно с полевите транзистори все още. Аз съм повече по програмирането  :) . Платките си ги правя по метода на лазера и ютията. За сега мисля да отхвърля идеята с PH-сондата, понеже не намерих достатъчно евтин и лесен начин за направата им. Пък и доколкото разбрах имат много малка трайност (около година). По отношение на Ардуиното и Пингуиното, не знам дали ще ти стигне паметта на тези конзоли, за да вкараш вътре всичко, което си намислил. Аз затова съм се спрял на решение с два микроконтролера. Мисля да си общуват по UART протокол. И понеже основния микроконтролер има два UART-а, мисля да пусна данни към комп-а през единия, а през другия да си общува с втория контролер. Ако не ми стигне мястото на 324-ката имам си 644 и 1284  :zubi: . Между другото вчера ми пристигна блутут джаджата дето ми прави сериен порт на компа по блутут и се връзва към UART-а на контролера, така, че статистиката към компа ще върви безжично. Нещото струва само 10-12 лева, а направо е супер  :clap:

4
Общ форум / Bluetooth към TTL
« -: Ноември 17, 2011, 06:51:03 pm »
Намерих го :D TX на микрото към 3-ти крак на CD4050 и от 2-ри крак на CD4050 към RX на конверторчето и CD4050 се захранва от 3.3V :clap:

5
Общ форум / Управление за аквариум
« -: Ноември 17, 2011, 06:26:15 pm »
Нямаш проблеми. Реши какво точно искаш да направиш и кажи какво ти трябва. Моят проект все още е на чертожната дъска  :-D , но вече знам окончателно какво ще има и съм си купил всички елементи. Вече ще започвам с програмирането, но като ми остане малко време  :)

6
Общ форум / Bluetooth към TTL
« -: Ноември 17, 2011, 02:54:33 pm »
Здравейте колеги! Купих си от DealExtreme Bluetooth към TTL конвертор, но гадното нещо работи на 3V, а моите проекти са на 5V. В LadyAda пишеше, че за смяна на нивата използват CD4050, та, въпросът ми е: някой има ли си някаква представа как се прави такава схема с CD4050 или някой от аналозите му :(. Мисля за 3.3V захранване да ползвам 78l33 или TS1117CW-33

7
Общ форум / Управление за аквариум
« -: Ноември 17, 2011, 02:33:29 pm »
Колега, аз по подобен проект работя вече трета година  :lol: все добавям по нещо ново. За момента ще управлява две луминисцентни лампи с идеята да имитира ден и нощ заради растенията. Използвам два микроса на Атмел. Единият се грижи за разчитането на инфрачервено дистанционно и за издаването на звуци, а другият ще управлява LCD дисплей, RTC, нагревател, температурен датчик, статистика по RS232 към компютър, охлаждане за летните дни и евентуално PH-сонда :-D

8
Програмиране / Малко помощ за AVR USBLoader
« -: Септември 04, 2009, 04:01:43 pm »
Доста полезна статия, много ти благодаря. Между другото (въпреки годинките ми  :) ) английския ми е доста по-добър от руския. В момента чета "C Programming for Microcontrollers" на Pardue, защото техническия руски ми е доста сложен (така и не го заобичах навремето пустия руски  ;) ) за да чета руските статий от раздел Литература.

9
Програмиране / Малко помощ за AVR USBLoader
« -: Септември 01, 2009, 04:03:08 pm »
Значи, излиза, че буут-а ми трябва само ако ще програмирам чипа през USB, а тъй като аз ползвам STK200 така или иначе мога спокойно да не си слагам буут на чипа, просто трябва да си осъществявам комуникацията от и към USB чрез главната програма.
Най-после светлина в тунела.  :clap: Много благодаря   :-D

10
Програмиране / Малко помощ за AVR USBLoader
« -: Септември 01, 2009, 12:12:27 am »
Благодаря за бързия отговор. Това отговори на голяма част от въпроса ми, но аз все още не разбирам как мога да запиша контролера само частично след като съм записал вече bootloader-a и после обръщенията през USB към него ли са или към главната програма. В документацията на всички, които намерих пише само, че след RESET се стартира Bootloader-a и ако няма данни от USB управлението се предава на основната програма. Но как тогава мога да подавам данни през УСБ-то след като буута вече не работи. А ако главната програма обработва данните, тогава за какво ми е Bootloader :?:
Изглежда, че аз нещо не вдявам, признавам, че познанията ми са близки до нулата, но не би трябвало да е кой знае колко сложно, схемата е доста елементарна. Изглежда за ПИК има доста повече информация, но пък аз вече се спрях на AVR за добро или лошо  ;)

11
Програмиране / Малко помощ за AVR USBLoader
« -: Август 31, 2009, 11:29:52 am »
Това е първият ми пост тук. Така, че, Здравейте!  :)
Ако може някой да ми обясни за AVR USBLoader-ите като V-USB например. Искам да си направя схемичка, която да се управлява през USB под Windows. Въпросът ми е: За какво точно служи Bootloader-а и веднъж заключен може ли да се префлашне отново при нужда. Използвам ATMega8 и стандартна схема с ценери за понижаване на напрежението.

Страници: [1]