Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - kiler_4o

Страници: [1]
1
Цитат на: "yasko"
Две приказки за стъпковите мотори, най-разпрострнените са двуфазни, биполярни. Имат 2 намотки и за да се осъществи премстването на ротора се  променя последователно посоката на тока през всяка от тях. Реално за да управляваш такъв двигател ти трябва 2 H-моста. L293D е пример за такава схема има и много други такива ИС. Идеята с бутончетата ти е добра така ще може нагледно да рзбеш принципа на работа на стъпковите мотори :)
Относно желанието ти да управлява мотор за винтоверт ше ти трябва мощен H-мост с дискретни транзистори (най-добре MOSFET), но за това по-късно. И накрая смятам че за завиване е най-удачно да се ползва серво, вместо стъпков мотор.

Благодаря за разяснението - това ми трябваше от самото начало... Но за управлението със серво - мисля, че ще ми е трудно да го сложа на това шаси ... Не знам дали си видял на снимката на какво място е - макар че като се замисля може и да не е проблем (имам жило, с което да го направя), ама сервотата не са ли от рода на 20 лв едното ? (един приятел се занимава с авиомоделизъм и така ми беше казал) ...

2
Цитат на: "spp"
Ми нали за това говорим.Почни от простички неща.Вземи едно електро двигателче от стара играчка или ,каквото имаш.Подай му захранване.Измери тока които консумира.Тук на форума е показано как.После му сметни мощноста .Напиши в гугъла L293D.От разширеното търсене в гугъла избери да търсиш PDF.файл.Ще ти излезнат няколко страници.Отваряш един по един.На голямата част от тях,ще има всички необходими ти параметри на схемата.Ще са ти нарисували и как работи.ТУК НА ФОРУМА ГО ИМА ВСИЧКО ТОВА.След това свържи двигателчето според схемата на PDF. файла.Започваш да го тестваш докато не стане това,което искаш ти.По време на опитите ти пишеш тук конкретни и ясни въпроси .Тези които са ,или пробват нещата,като теб ,ще споделят техния опит и накрая ще има резултати.
АКО ТОВА ,КОЕТО СЪМ НАПИСЪЛ НЕ ТИ ХАРЕСВА ИЛИ НЕ ГО РАЗБИРАШ ПО-ДОБРЕ СИ ИЗБЕРИ ДРУГО ХОБИ.

спокойно, мога да ичисля мощността на моторчето, поне по електрониките по-малко от 5 не съм имал ... Ще ти послушам съветите сега отворих даташийта и ще почета, пък ще видим какво ще се получи :)
edit: между другото още като дойдох във форума погледнах схемата на H-bridge (май така се наричаше), която е в L293D до колкото разбрах ... Та, такъв драйвер от къде мога да намеря ? Имам предвид дали ще го има тук в "градските" магазинчета за електроника или трябва да си поръчам от някъде ? Прочетох даташийта на L293D и видях схемите, как трябва да се свърже, добре, това ясно, но колко време четох за степ моторите, разбрах принципа на действие, но пак не ми стана 100% ясно как трябва да ги захранвам (дали са униполярни или биполярни - все същото, и за двете не можах да разбера), та утре ако не ходя до варна - купувам си 6-7 бутончета (не, че нямам, но обичам естетиката и искам да са еднакви :D ), запоявам ги на платка, слагам токоограничаващи резистори и почвам да експериментирам със степ мотора, докато разбера как точно трябва да го управлявам...

3
Цитат на: "spp"
Съвета ми е първо да започнеш с постояно токов двигател.После да преминеш на стъпков.
Не не можеш директно да свързваш такъв мощен консуматор към изходите на контролера.За тази цел има драйвери.Един от тях е добилия невероятна популярност тук във форумаL293d :clap: Този драйвер може да управлява и стъпков двигател.Максималните стойности на тока и напрежението можеш да вземеш от характеристиките му.
Вторият ти въпрос е много мъгляв.Да можеш да управляваш двигателя от гайковерта ти.Зависи от тока му и напрежението му.Можеш да го управляваш със средномощни транзистори.С друг драйвер.С реле.С ключ .С много неща.Въпроса е ,какво искаш да управляваш и как. :D

Добре де, стъпковия двигател няма ли 1 общ край и няколко други за различните стъпки ? Или съм запомнил грешно ...
За този драйвер съм чел в доста теми, но така и не разбрах как точно го управлявам ... и не мога да си представя как ще управлява стъпковия двигател... А двигателя от гайковерта искам да го управлявам по начин подобен на досегашния - плавно ... да мога да му променям плавно скоростта (като със Speed Controller), но не знам за такъв мощен мотор как ще стане ... идеята ми е да е задвижващ електродвигател, като този, който ползвам в момента ...

4
Надявам се да ми отговорите на основните въпроси, но искам да задам и още един ...
Ще имам ли достатъчно мощност ако свържа степ моторчето за завиването директно към MCU-то ? И ако не какви транзистори да взема за тази цел ? Освен това ще стане ли номера с транзистори в ключов режим да управлявам ел. мотора от гайковерта с нисковолтовата верига (за него ще си ползвам 18 волтовата батерия)

5
Практика / Трик за разпояване на ИС.
« -: Септември 21, 2007, 03:36:11 pm »
Цитат на: "sv_shady"
За разпояване на каквито и да е елементи от платка аз ползвам електическа помпа за тинол, беше около 15лв от конрад в София. С нея се нагрява тинола докато се разтопи и след това го измуква, така на краче по 2 пъти и после само обръщам платката и елемента пада  8)

Казваш "15 лв" ... Аз от пандата в Бургас си я купих за 1,50 (някаква фалшива е, но вършеше работа докато един съученик я разглоби и изгуби пружината и още 1-2 части) ... Разтапям с обикновен поялник тинола и с помпата го изсмуквам ... после зареждам наново помпата и тя с желязото в средата избутва останалия вътре тинол... Има си вътре и резервоарче и избутва тинола чак след като събере достатъчно, че да и пречи да се движи ... лесно се разглобява и почиства и нямах никакви проблеми с нея ...

6
Електроника / Как се реже печатна платка
« -: Септември 21, 2007, 03:18:45 pm »
Цитат на: "INF1n1t"
Ама виж сега, има си статия за това: http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=187&start=0  - виж тук.

Още един път казвам - ако се нуждаеш от почистване на медта върху платката - вземи ацетон и с памуче почисти. Гледай да си вземеш някакви ръкавици (домакински) все пак. И без тях става - ацетона няма да те убие :)

Едит: ацетон можеш да намериш в магазините за бои, лакове и т.н. Къде видиш да излагат кофи с латекс и т.н. там е сигурно че ще има ацетон :) Ацетонът мисля че още се казва лакочистител.

/офф: Tи пък... в училище разредители, спирт, асфалт лак и т н ни карат да пипаме, а ти някакъв ацетон ... Та даже и киселината се е налагало да пипаме с пръсти ...  :lol:
edit: В училище ползваме р-р на азотна киселина (учителката, която ни предаваше по практика си нямаше хабер какво трябва да е съотношението и го слагаше на око... веднъж 1:20, друг път 1:5 :D

7
Като ми казахте "не си направил нито един робот още, а ..." се засегнах и реших да направя нещо като робот ... Вчера се занимавах и изкарах основните неща, които ще ми трябват ... Ето една снимка, на най-важната механика, която имам (имам още, но не мога да си спомням къде съм прибрал всичко...)... Електроника имам бол, но от механиката имам малко повече от това: (натиснете view original size долу, ако искате да видите какво точно има на снимката, защото има и някои малки работи :) )

За сега смятам да направя нещо, което да се движи, а после вече може да го направя да мисли... но главната идея в момента е да закрепя двигателя, който го задвижва и този, който го управлява:

ето две-три снимки на изделието... от първата снимка (на инвентара) и тази ще видите какви работи съм правил, за да закрепям зъбчатките (защо ли просто не ползвах ремък :D ) - направил съм няколко редуктора... Пирографа вършеше много добра работа, но му скъсах без да искам човката... ще сложа една тел и ще се оправи :)



между другото какво е това ? :

дадоха ми 3 и така и не разбрах какви са ... не ми трябват цели, въпроса е какви са тези елементи по тях, защото не ми се търси информация ...
И как мога да управлявам високоволтова верига от нисковолтова без механични релета ? Искам с микроконтролера и някакъв спийд контролер евентуално да управлявам ел. мотора от гайковерта... Имам и няколко стъпкови мотора и тях също не знам как точно да ги управлявам, а е важно, защото все пак завиването ще става с такъв :)
edit: Имам предвид кой е най-рационалния начин ... защото все пак мога да ползвам транзистор в ключов режим ама ... Ще върши ли работа при постоянно напрежение ? Май да :)

8
Общ форум / Теми
« -: Септември 19, 2007, 10:50:36 pm »
Цитат на: "tommyboy"
хеех имаме предмет МПТ(микропроцесорна техника) и по новата програма ще се занимаваме с програмиране  микроконтролери ПИК , кво повече да искам :)

и ние имаме такъв предмет и единия от 5те учебника е "Програмиране на PIC микроконтролери - част 1" :D

9
Цитат на: "Borislav"
Не ми се струва практично да управляваш кола по радио... Непрактично е! :-D Най-напред направи нещо малко, и постепенно решавай големите проблеми. Като цяло, искаш да направиш RC-играчка в мащаб 1:1. Това е скъп процес по изработка. Мощни двигатели, защото сервото няма да е достатъчно (мисля, че максимума му е 3 кг..) С волана и педалите ще се справиш лесно, с мотори от инвалидни колички. За скоростния лост дори не мога да си представя какво можеш да използваш! Все пак, успех! Интересно начинание! :)

за скоростите моторчета от централно заключване (вартбурга е с долни скорости :) ) видял съм го как точно действа и съм сигурен, че моторчетата ще свършат работа ... но това беше единствено ако на някой друг също му се занимава, аз сам никога не бих тръгнал да го правя ...

10
Общ форум / Теми
« -: Септември 19, 2007, 03:08:43 pm »
Аз също пиша грозно, но имам пълни тетрадки от всички предмети свързани с електрониката от 8 до 11 клас включително ...
МГЕЕ - Материали и градивни елементи в електротехниката (познат вече като материалознание)
ПСЕ - процеси и схеми в електротехниката - тук са много записки и са много полезни ...
ЕЕИ - Електрически и електронни измервания
ИЦТ - Импулсна и цифрова техника
ПЕ - Промишлена електроника
ОЕ - Основи на електротехниката
Повечето са най-вече планове, но в ПСЕ-то и ПЕ-то е почти само писане ...
Имам няколко учебника, но сканирането ще ми отнеме години (защото съм с един скенер, който ми дадоха като развален и аз поправих...) .
За тетрадките ще ви трябва дешифратор, но учебници мога да дам ...

11
Цитат на: "sv_shady"
kiler_4o Типично твой стил, поне от това което съм виждал и по другите форуми от теб. Не си направил един най-най-най-прост робот, а си тръгнал да ми правиш ВАРБУРГ с дистанционно....... Позамисли се малко. Имаш ли представа как се управлява дори и един прост мотор. Имаш ли представа от RF модули ? Ако си програмирал само 16Ф84а не се брои за достатъчен опит.

Aко смятах да го правя сам щях ли да пиша тук ? Най-добре се научава нещо когато помагаш на някой да го направи, ако разбираш какво имам предвид ... Аз доста разбирам от ДВГ и автоелектроника (при вартбурга единствената такава е ел. запалването :) ) и това ще помогне, а с програмирането ще се заеме някой, който наистина разбира (и с електрониката евентуално, но там ще помагам) ... За сервота и степмотори - имам чистачки, приятели в автоморги и т н ... А за безопастността - ако ще се прави нещо такова ще се прави за каране по пресечени терени или големи писти, а не по път, където може да изникне дори животно ... аз не искам да пазя само хората, но и животните ... :)
едит: а за това, че не съм направил нито 1 робот - тези дни смятам да започна и евентуално завърша първия си ... но все още обмислям какъв да е точно ... Имам доста части вкъщи (оптоелектроника, някои маломощни електромотори по 3, 9 волта, степ мотори ... май само сервота нямам :) А може и да имам, просто да не съм ги извадил от нещо :) )
Между другото sv_shady - ако не беше ти - сега нямаше да пиша тук :)
п.п. Снощи още като дръпнах "Програмиране на PIC микроконтролери - част 1" - веднага прочетох първите 50 страници :D Много интересно, въпреки, че до тук повечето информация я знам ... но допълних някои дупки ...

12
Мерси :) Аз имах предвид, че започнахме да правим бъги от един вартбург, но се пръснахме да учим наляво-надясно и затова сега не мога сам да го довърша, а винаги съм си мислел за радиоуправляема или самоуправляваща се кола (последната я видях по discovery в едно състезание с такива и очите ми останаха там) ...

13
Не знам аз ли пропускам или вие, но ето за какво става въпрос:
Нов съм в роботиката и ми е малко гадно, че пиша като знаещ, но въпреки, че съм се занимавал много с механика, електроника, електротехника и програмиране на микроконтролери (четирите по отделно :D ) - не съм правил нищо, което да взима само решения (въпреки, че като се замисля, не е толкова трудно - написваш програмата, вкарваш я в микроконтролера и остава механиката, която вече е малко по-трудна) ...
е ок, да кажем, че ще направим един Line tracer ... и да кажем, че е много добър и проследява линията много бързо с ... 5 датчика примерно ... НО... направили сме го с много широки гуми, мощни мотори, съвсем малки редуктори и е много тежък (разбирате ли на къде бия ? :) ) Пускаме го по линията и той тръгва ... засилва се и хоп - на линията изскача дете (не питайте от къде се е взело, до колкото знам щъркелите ги носят :D - просто давам най-лошия пример) - и какво ще правим сега ? Не можете да го стигнете, детето му се радва и му стои на пътя ... е - тук идва една моя идея, която може и да сте реализирали, просто аз не я срещнах ... евтин easy remote shutdown :) Вадите с майсторско и прецизно движение лазерното фенерче от джоба и "стреляте" по инфрачервения фототранзистор на "покрива" на робота ви ... и какво става - забравили сте да го свържете   :lol:  шегувам се естествено :) Робота се изключва и детето го унищожава без опастност за живота си ... та искам да ви питам - имате ли някакви прости решения за remote shutdown или спирате роботите си ръчно ?
Още нещо - искам да ви питам, на някой от тук занимава ли му се с МАКРО робот ? Като казвам макро имам предвид нещо с джанти ''13 и двг :D за сега толкова :) Като за първо мнение добре се справям :D

Страници: [1]