Схемата има една голяма грешка, и поне една друга по-малка.
Голямата грешка е, че за горните транзистори не се осигурява нормално отпошващо напрежение. За да е отпущен транзисторът напрежението гей-сорс трябва да е 5 V (за този транзистор, а за някои други 10V). Какво става, когато решиш да го отпушиш. За долният транзистор е ясно - сорсът е вързан към маса, а на гейта се подават 5V. Сорсът на горният транзистор от моста обаче е вързан към товара. Изисква се той да се насити. Тогава неговото напрежение дрейн-сорс трябва да клони към нула, респективно на товара да се получи почти захранващото напрежение. Вероятно то обаче е по-голямо от 5V. На гейта обаче управляващата схема не може да подаде повече от 5V. Oт всичкото това следва , че транзисторът не може да се включи. По-точно ще работи в активен режим (сорсов повторител) и на сорса ще му се получава някакво напрежение по-малко от 5V. Транзисторът ще грее и е възможно да изгори.
За да не се получава това е необходимо гейтът на горните транзистори да се управлява с напрежение по-голямо от захранващото напрежение VCC. Реализациите на проблема могат да са различни, но най-голямо практическо значение са добили специални драйвери за MOS транзистори. Аз например ползвам IR2110,2112, но има и други за по-ниски напрежения. В листата на комет-а има цял раздел с такива драйвери.
По-малката грешка е, че транзисторите се захранват директно от логическа схема. Проблемът се състои в това, че тези транзистори имат сравнително голям входен капацитет. Логическата схема не е в състояние да осигури достатъчен ток за да отпуши бързо (още повече и да запуши) транзисторите. Поради това транзисторите ще работят относителни дълго в активен режим. Ако мостът се превключва често (например при широчинно-импулсна модулация) транзисторите ще пекат и могат да изгорят. Друг проблем е , че е възможно при тази схема при комутацията за кратко време да остане включен горният танзистор, докато този под негго вече се е включил. Осъществява се късо съединине макар и за кратко време. Драйверните схеми за управление на MOS транзисторите решават горните два проблема.
В IRF7303 има 2 N канални транзистора, а не 1 Р и 1 N канален!
L293 е стара схема с биполярни транзистори. От тях имам една кошница. Има много нови решения с mos технология. Аз например използвах MC33886, която е за ток 5А. Очаквах малко по-голяма консумация от роботчето, а от друга страна имах тези чипове. Те имат една допълнителна благинка - токово огледало. То позволява по елегантен начин да се мери консумацията - един допълнителен сензор за животинчето.