Дойде времето и аз да ви представя нещо. Това ми е първото роботче. Понеже е най-лесно за начиаещ, реших да направя Line-Tracer. За да е по-универсален направих универсално шаси, което много лесно се отделя от електрониката. Към момента "мозъка" е с твърда логика. В следващите веерсии ще има развитие.
ШасиМатериали:
Редуктор Solarbotic GM8 (143:1) – 2 бр.
Колела Solarbotic 69 мм – 2 бр.
Скоба за монтаж на редуктор – 2 бр.
Болт с гайка 3х25 мм – 6бр.
пластмасова карта (ISO) – 3,5 бр.
Мънисто – 1 бр.
Медна тел - 15 см
Батерия Ni-Cd AA 700mAh 4.8V – 1 бр.
За редуктори избрах GM8 на Solarbotic. Защо? Предавателното, число им е горе долу по средата на предлаганите на пазара. Не е от най-високите, не е и от най-ниските. Г-образната форма прави задвижването по-компактно.
Като материал за платформата използвах три пластмасови ISO карти (карти за пропускна система, фонокарта и т.н.). Две залепих една за друга за да стане по-дебело и една огънах, за да направя слот за батерията. Батерията е презареждаема и няма гнезго за нея. За това трябваше да импровизирам. Редукторите ги хванах към шасито с готовите скоби, които се продават.
Добавих и отпред един Г-образен борд на който се хваща верхикално платката. За трето колело - едно мънисто на телена рамка
ЕлектроникаМатериали:
Оптрони QRD1141 - 2 бр.
Резистор 220 ома, 0.25 W - 1 бр.
Тригерни потенциометри 10 кило ома, 0.25 W - 2 бр.
Транзистор 2N3904 - 2 бр.
Монтажна платка - 1 бр.
Схемата е проста. Не използвам драйвер (примерно L293D).
Връзката към батерията и моторчетата не е твърда. Използвал съм огънати рейки:
ТестовеЕто и първия успешен тест. Имаше и няколко неуспешни, но след корекция на скоростта и трасето, нещата се наредиха.
Видео #1 Ето и снимка с несвързани кабели за да не пречат
Благодарности И за електрониката и за механиката се допитах до форума и отговорите ми помогнаха. Частите за шасито (и оптроните) са от Роботев, електрониката от Пасат. Мерси на всички