Пневматиката е много по-евтина от електрозадвижването като цяло. Недостатъкът и е, че не може да се регулира плавно (общо взето - само крайни положения). Има и варианти с комбинирани цилиндри, където движението се извършва на няколко стъпки, но не са евтини.
Конкретно за пневматичните роботи - използва се компресор и резервоар със сгъстен въздух. Обикновено, в цеховете, където работят такива роботи, инсталацията е по тръби, вградени в стените (представи си един вид "парно"), откъдето се подава сгъстеният въздух - обикновено от 4 до 8 атмосфери (повече рядко се използват). Компресори има и евтини, и скъпи, в зависимост от това какво искаш да направиш.
В повечето случаи, само дебит няма да ти свърши работа. Цилиндрите са доволно мощни, така че е необходимо да знаеш избутващата сила (определя се по каталог), за да видиш каква маса ще успее да ти изтласка. Масата - определя се само на базата 3D модел.
Иначе формулата за обемен дебит ти е Q=V.f, където V - скорост на потока флуид и f - сечение на тръбата. От елементарния закон на Бернули си определяш потока и силата, които текат през тръбата, в зависимост от атмосферите налягане.
И още нещо - пневматичните роботи са стриктно за индустриални цели. Ако смяташ да е любителско начинание, съветвам те да се откажеш (не че искам да те отказвам от идеята ти), защото реално за целите на хоби-роботиката пневматиката е неприложима. Бързината на движение и кинетичната енергия от удара правят това задвижване доста опасно и е необходимо да се спазват стриктно условията за безопасност при работа!
Поздрави!
П.п. И все пак, ако не си се отказал, те съветвам малко да почетеш за механиката на флуидите, схеми на пневматични системи и т.н. Иначе управлението на цялата система е абсолютно елементарно - електромеханични клапани, които да ти пренасочват въздуха и един контролер, който да ти пуска сигнали към тези клапани.