Тук има малко нформация по въпрос за Li-Ion батериите:
http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=431Първо и основно трябва да се внимава при работа с тях. Тези батерии не търпят презаряд и това трябва да се следи стриктно. Иначе се зарежда по схемата CC-CV (constant current, constant voltage) T.e в началото се пуска константен ток събобразен с капацитета на батерията. Примерно ако елемента е 2000mAh, не бива да се зарежда с повече от 2А (1C), а най добре не повече от 0.5C (в този случай 1А). След като батерията стигне напрежение 4.2V, се преминава в режим на константно напрежение, т.е подържат се 4.2V върху батерията, а зарядния ток намалява постепено и когат спадне под определена стойност се смята че батерията е заредена и заряда спира. По време на цикъла на заряд се следи температурата на батрията и ако надвиши определена стойност (обик. 50 градуса) заряда се прекратява. Също така има защитен таймер по време, който изключва след като изтече определено време. Нормално при подходящо избран ток една батерия може да се зареди за около 1.5h
Друг важен момент е че при разряд, че напрежението на батерията не трябва да пада под 3V, в противен случай се съкращава живота на батерията. Принципно е по лесно да се зарежда един и най-много два елемента последователно, ако са повече е необходимо да се балансира заряда на отделните елемнти.
След тази теория, може да пристъпим към практическото решаване на проблема със зареждането. Най добрия вариант е да си купиш готово зарядно, съобразено с капацитета на твоите батерии. По магазините за моделистика и електроника се предлагат такива. Другия вариант е да се ползва зарядната електроника на някое готово ел. устройство, което работи с такива батерии. И накрая остава по-трудния варианта да си правиш сам зарядно. Има ралични готови IC за целта, но не винаги се намират по нашите магазини. Аз лично съм правил зарядно за Li-Ion на базата на LTC4002 (хубава схема). Може де се разгледа из нета за разни по-прости схеми. Мисля че съм срещал разни направени със табилизатори на напрежение.
В заключение бих казл че Li-Ion батериите имат предимства - като голям капацитет, ниско тегло, но изискват повече електроника и внимание за да се ползват. Смятам че за начинаещи по удачен избор са NiMH батерии.