Да продължим с уреда.
От скалата разбираме,че можем да измерваме постоянен ток в следните граници от 0 до 0.002А(два мили ампера),0 до 0,02А(двадесет милиампера),0 до 0,2А(двеста мили ампера) и една много голяма зифра сравнение с малките досега 10А.Но за кратък период.В книжката на уреда ни е указано какво е времето на измерване на толкова голям ток.Така,че внимателно.
Последното(най-долното)деление е поставено тук,но за да мерим с него,трябва да използваме този куплунг.
Това е куплунг ,който ни позволява да измерваме един от най-важните параметри на транзистора-неговото усилване.
за целта избираме от скалата делението обозначено с символа hFE.
След това измервания транзистор,го поставяме в куплунга,като спазваме правилното разположение на крачетата.За PNP -прав и за NPN-обратен транзистор. Подреждането в куплунга е .Е-емитер,С-колелтор,В-база и отново ни се повтаря емитера.Това е ,защото корпусите на транзисторите могат да имат изводи Е,С,В или С,В,Е.В зависимост от това избираме,как ще го поставим.Ако сме го поставили правилно на дисплея директно ще ни се покаже в цифри неговото усилване.
На моя уред липсва една скала.Скалата на измерване на променлив ток.Уредите,които разполагат с нея са по-скъпи ,а и за домашни цели това стига.
Остана ни една последна скала .
В случая имаме само две деления.Ако сте разбрали правилно как работи уредът до тук вече сигурно сте се досетили какво можем да измерваме на тази скала.В горния край имаме напечатано V.Значи ще измерваме напрежение.Само ,че този път до буквата има нарисувана и
една вълнообразна линия.Този символ ни показва,че ще измерваме променливо напрежение.Променливото напрежение ,за разлика от постоянното променя своя поляритет във времето.Такъв е токът ,който ползваме в къщи.Той променя поляритета си 50 пъти в секунда.
Можем да измерваме напрежение от 0 до 200V,(двеста волта) и от 0 до600V(шестстотин волта) .ВНИМАНИЕ!!!!ТОВА СА ОПАСНИ НАПРЕЖЕНИЯ.В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЕ ОПИТВАЙТЕ ДА МЕРИТЕ НАПРЕЖЕНИЕТО В КОНТАКТА!!!!.