Здравейте, приятели!
От доста време ми се върти идеята за контролер, базиран на ATTiny2313, поради това, че чипът е сравнително малък (DIP 20), портовете му не са много, а паметта достатъчна (вж.
Даташийт), според мен го прави идеален за целите на хоби Роботиката.
Целта на проекта е главно да се създаде универсален Робо-контролер с некомерсиална цел, включваш в себе си основна ("дънна") платка и модули, които могат да са както на самия контролер, така и на т.нар. "модули за сандвичен монтаж". Разбира се, ако в разработката се използва друг чип на Atmel (ATmega8, ATmega88, ATmega16 и т.н.), контролерът ще работи еднакво добре, след внасянето на необходимите корекции, където трябва.
>> Схема на идеята ми за контролер <<И така, на схемата е показан самият контролер (горе-вляво) с няколко модула към него. Едва ли е необходимо някакво обяснение по схемата, защото е елементарна. Единственото, което си струва да се отбележи, че изводът за програматора (ISP) е според стандарта за такъв и ще пасне с всеки програматор, стига последният да е със стандартизиран такъв.
На контролера има 2 мъжки рейки (гребенче), към които са изведени всички пинове на портовете на ATTiny2313 + 4 (4x+5V и 4xGND) извода за захранване. Резисторът R2 (10k Ома) предпазва контролера от случаен Erase на паметта. При проектирането на платка, може кварцовият резонатор и двата кондензатора по 22pF могат да бъдат заместени с ПКФ (Пиезо-кристален филтър).
Описание на модулите:
Модул "Мигащ светодиод" (Module "Blinking LED"): При проектирането на платката, може да се предвиди този модул да бъде на основната платка на контролера. Положението на Джъмпера LED_J1 е описано под схемата на модула.
Модул "RS232": Едва ли е необходимо някакво пояснение. Модулът RS232 служи за обратна връзка на контролера с компютъра. Предвидено е да се използва "сандвичен монтаж" при връзката му с контролера.
Модул "Светофар" (Module "Traffic-light"): Според мен ще е интересно да има и такъв модул, тъй като след "Мигането на светодиод", често се прилага и упражнението "Светофар" от начинаещите. Предвидено е да се използва "сандвичен монтаж" при връзката му с контролера.
Модул "Захранване" (Module "Power supply"): Захранването се подава през жака J. Много пъти сме обяснявали работата на този модул във форума, така че няма да изпадам в подробности. Трябва да се спомене, че модулът е предвиден за монтаж на основната платка при проектирането на платката за контролера. Изходът J9 се свързва с описания по-долу модул "H-мост". Изходът POWER_J1 служи за захранване на допълнителни модули (6 на брой), датчици и т.н. посредством стабилизирани 5V.
Модул "Прост Н-мост" (Module "Simple H-bridge"): Няма смисъл от подробно обяснение... Предвидено е да се използва "сандвичен монтаж" при връзката му с контролера. J5 се свързва с J9 от модула "Захранване".
Засега е това. Постарах се да обхвана колкото се може повече аспекти от упражненията, необходими на всеки за навлизане в основите на Роботиката, Електрониката и Програмирането. Всеки, който желае, може да се включи в разработката на модула. Също така, очаквам мнения, препоръки и критики, защото именно с тях се върви напред.
Схемата във формат SPlan 6, можете да изтеглите от
ТУК! (Размер на файла: 24536 B).
Поздрави!