Ето и обещаното от мен обяснение за хидравлични/пневматични цилиндри.
Съществената разлика между двете е във флуида, който се използва за придаване на движение на подвижното рамото (наричащо се "бутало"). Принципът на действие е много прост. Ето една принципна анимация, която намерих в Интернет:
Двете еднакви тела от дясно и ляво се наричат автоматични индуктивни превключватели, които дефакто привличат поетапно буталото, позволявайки на цилиндъра да осъществява съответното движение без използването на хидравлични бутони за целта (тук няма да изпадам в подробности за принципни схеми).
Червените камери означават подаване на флуид, а тъмносините - изсмукване на флуида.
Приложение в Роботиката (и най-вече индустриалната Роботика) намират пневматичните цилиндри (и оттам - пневматичното задвижване на съответните звена), поради много проста причина. Флуидът, който се използва при тях е сгъстен газ, най-често въздух, разбира се под налягане (а не, например, масло или вода, както е в хидравличните цилиндри). Това дава значително приемущество в следното. Цялата инсталация за сгъстен въздух е много по-лесна за изпълнение. Представлява тръби по продължение на целия цех (представи си своего рода парно), от които, посредством шланг се подава до съответните роботи.
Предимствата на хидравликата/пневматиката пред електрозадвижването са: По-голямо бързодействие, могат да се повдигат по-големи товари и др. Съществен недостатък е малката точност и голямата грешка ако са необходими някакви допустими граници за движение.
Естествено, има както транслационни (за движение по права линия), така и ротационни (за движение по дъга) пневматични/хидравлични цилиндри.
В домашни условия, без необходимата обработка се постига трудно. Най-простата представа за пневмоцилиндър са медицинските спринцовки. Има много чертежи в интернет (а също така и се продават от много фирми, но са скъпи!), така че ако си се нацелил към това - дерзай.
Надявам се постът ми да е бил полезен!
Поздрави!