Схемата е проектирана за работа с фототранзистор. С фотодиод няма да работи.
T1 - маломощен PNP(BC327).
T2 - Мощен NPN(BD139). за максимален консумиран ток 1А.
R2 - ще трябва да се намали до 100Ом примерно за да има достатъчен ток, който да отпушва Т2
Тя схемата ми е само примерна и изсмукана от пръстите дето се вика. Не е пробвана, а е само теоретична. Стойностите на елементите не са изчислени или изпробвани. Ами са дадени някакви ориентировъчни стойностти. Особенно за резисторите. Ако искаш да я направиш точно тази схема, най-добре и направи симулация с PSPICE или Proteus с цел да уточниш стойностите на елементите преди да я изработиш.
Но тъй като вече е изработена схемата и не работи. Предполагам проблема с постоянното въртене на моторчето идва от фоновата осветеност на фоторанзистора от дневната светлина, която ти отпушва фототранзистора и той отпушва съответно PNP и NPN транзисторите.
Извода е чувствителността на схемата към светлината е прекалено голяма. Пробвай я на тъмно дали моторчето спира. За да намалиш чувствителността на схемата може да я направиш с регулируема чуствителност, като добавиш един потенциометър RP1 100kOm. Свързан последователно между колектора на фототранзистора и базата на PNP транзистора. С който потенциометър да регулираш чувствителността на схемата към светлината.
Вместо двата транзистора Т1 и Т2 може да ползваш един по-специален вид транзистор с голямо усилване >1000 по схема
Дарлингтон TIP122 се казва транзистора за ток до 5А максимално. Вътре има два транзистора свързани по схема на
Дарлингтон:
Значи към базата на
ТIP122 може да свържеш последователно фототранзистора(колектора към +, а емитера към резистора) и резистор 1k примерно. А към колектора на TIP122 моторчето, другия му извод към +. И емитера на TIP122 към -. Понеже усилването е много голямо над 1000. Принципно ще имаш две положения при осветен фототранзистор моторчето се върти, а при неосветен фототранзистор(поставен на тъмно в черна тръбичка) моторчето спира.
Добре, но горната схема използва скъпия TIP122 над 1лв. Може ли още да се опрости и поевтини схемата? Оказва се, че може! Ето как би изглеждала схема с Дарлингтон свързване (без да използва скъпия TIP122):
Ако искате вашия BEAM робот да търси светлината трябва да направите две такива схеми. Може да използвате само една батерия. С която да захраните и двете схеми. Ако искате да следи светлината разменете местата на двигателчетата лявата схема да управлява десния двигател, а дясната схема да управлява левия. Иначе робота ви ще бяга от светлината и ще се крие на тъмно. Успех.