Понякога не можем да намерим данни за някой транзистор или пък на самия транзистор не си пише какъв е.
Да се разберем - биполярният транзистор има емитер, база, колектор, а интегралната схема няма (освен когато представлява интегриран пакет от транзистори - виждал съм такива ЦМОС, нищо чудно и биполярни да има).
Първо с омметър намираме базата и можем да определим поляритета на транзистора. Базата е това краче, което, като го свържем с едната сонда на мултицета и допрем другата до останалите две (не едновременно и до двете, разбира се), се получава еднакво съпротивление и като разменим сондите, пак се получава еднакво съпротивление. В едината посока то трябва да е безкрайно голямо (стрелката не мърда или почти не мърда), а в другата има някакво съпротивление, което се отчита от уреда. При това, ако стрелката мърда повече при (+) на базата, значи транзисторът е НПН, а ако мърда повече при минуса, значи е ПНП.
Ако при някои две крачета има малко съпротивление и в двете посоки, значи можем да го изхвърлим или в най-добрия случай, да му изпилим капачката и да го ползваме като оптоелемент.
За определяне на емитер-колектор може да се построи една схема, например на мултивибратор, и да се замени един от транзисторите с тестовия, като се пробват двата варианта за емитер и колектор. Ако не се използва напрежение над 4-5 волта, няма опасност да се повредят дори и най-маломощните транзистори при погрешно свързване.