В проводник, свързан с двата полюса на батерия, се създава електрично поле, чиито силови линии са насочени от положителния към отрицателния полюс на батерията. Под действие на електричните сили свободните електрони в проводника се движат в посока, противоположна на електричното поле.

За посока на тока се приема посоката, в която се движат положителните заряди. Когато токът се обуславя от движението на отрицателни заряди, неговата посока е противоположна на посоката на движение на зарядите.
Електричният ток се характеризира количествено с физична величниа, която също се нарича електричен ток и се бележи с буквата I . Нека означим с q електрич-ния заряд, който преминава през напречното сечение S на проводника за време t. Токът пореминаващ през сечението S на проводника се изразява с формулата:
I = q/t
Токът е равен на заряда, пренесен през напречното сечение S на проводника за единица време t . Измерва се в ампери (А): 1A=1C/s
Немският физик Георг Ом установява опитно, че в редица проводници токът I е правопропорционален на приложеното между двата края на проводника напреже-ние U:
I=U/R или U=RI
Двете формули са равностойни и всяка една от тях изразява закона на Ом. Величината R=U/I се нарича електрично съпротивление на проводника. Единицата за електрично съпротивление се нарича ом (Ω). Съпротивлението на даден проводник е 1 Ω, ако при напрежение 1 V през него тече ток 1 А: 1Ω=1 V /A
Зависимостта на тока I от напрежението U за омовите проводници (проводници, за които е в сила законът на Ом) е линейна (I=U/R) и се представя графично с права линия, преминаваща през началото на координатната система

Специфично съпротивление
Съпротивлението R e право пропорционално на дължината ℓ на проводника и е обратно пропорционално на напречното му сечение S:
R=ρℓ/S
Величината ρ характеризира електричните свойства на веществото и се нарича специфично съпротивление. Специфичното съпротивление не зависи от размерите на проводника. Изразяваме специфичното съпротивление от формулата:
ρ=RS/ℓ
От формулата следва, че специфичното съпротивление ρ се измерва в единици Ωm²/m=Ωm (ом по метър).