Това е втората статия от сайта на Адриано Гандолфо,която реших да преведа.Спрях се на нея,защото най-достъпните редуктори и механизми за задвижване ,които могат да се намерят в България са именно серво машинките.С тази лесна за реализиране схема,ще можете да тествате вашето серво и в същото време да разберете принципът му на работа.
Идеята и схемата е реализирана от друг италиански моделист Фабио Гари ,но Адриано Гандолфо,както винаги е дал пълната информация и шаблони за изработката и.
Статията.
Тръгвайки от схемата,която е реализирана от Фабио Гари,аз проектирах една малка печатна платка ,на която могат да се съберат всички елементи.
Единственото нещо,което добавих от себе си е диода 1N4007,който предпазва схемата от случайно обратно включване на захранващото напрежение.Предвидих още и захранващ куплунг,за да можем да използваме стандартните адаптери със стабилизирано напрежение.
Платката може да бъде реализирана по удобен за вас метод .След нейното ецване се пробиват отворите и се насища с елементи,като внимавате за полярността на кондензатора и диода.
Хубаво е за интегралните схеми да използвате цокъл,за да се избегне тяхното евентуално повреждане при запояване.Използвайки цокъл трябва да спазите маркера и ориентацията му.
За да тествате серво-механизма трябва да захраните схемата с подходящо захранване.В изходния куплунг включвате сервото и с една малка отверка въртейки тримера R2 трябва да наблюдавате съответната реакция на сервото.
Бръмченето на мотора на сервото малко-по силно е нормално.
Ето и как изглежда платката 3D
И реалната платка